|
SZKODY OSOBOWE
Przepisy kodeksu cywilnego przewidują, iż w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia obowiązek
naprawienia przez sprawcę (lub jego ubezpieczyciela OC) obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty i straty.
Zgodnie z polskim orzecznictwem uszkodzeniem ciała w rozumieniu kodeksu cywilnego jest takie oddziaływanie na ciało ludzkie,
które pozostawia na nim wyraźny ślad, będący wynikiem naruszenia tkanek organizmu, bez względu na to czy chodzi o uszkodzenie
jedynie powierzchowne czy też uszkodzenie poważne, np. powiązane ze złamaniem kości, uszkodzeniem mięśni itp.
Natomiast rozstrojem zdrowia w rozumieniu tych przepisów będzie takie oddziaływanie na organizm ludzki,
które pociąga za sobą zakłócenie jego funkcji.
Przyczyna i rodzaj uszkodzenia ciała oraz rozstroju zdrowia mogą być różne.
Rodzaj skutków uszkodzenia ciała i długotrwałość cierpień mają znaczenie - i to istotne - dla określenia wysokości zadośćuczynienia.
Naprawienie szkody na osobie z tytułu OC może polegać m.in. na:
- zadośćuczynieniu za doznaną krzywdę
- zwrocie wszelkich kosztów
- wypłacaniu renty
|
|
WAŻNE!
- Roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie powinno być dla każdego poszkodowanego indywidualnie przeliczone i udokumentowane.
- Zgłoszenie szkody z OC w żadnym razie nie wymaga zakończenia leczenia a wręcz przeciwnie – część odszkodowania należy się z góry!
- Termin wypłaty odszkodowania, którego winien dotrzymać ubezpieczyciel OC, to 30 dni od daty zgłoszenia szkody do zakładu ubezpieczeń a w przypadku, gdy wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia we wspomnianym terminie, było niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia tych okoliczności, z tym, że bezsporna część świadczenia powinna być wypłacona przez ubezpieczyciela we wspomnianym terminie 30 dni.
|
|